Cylinderformad med gallerkant och genombrutna stjärnor, svängt handtag. Plant lock med knopp. Höjd 9 cm.
Slitage, mindre bucklor, locket med invändig gravyr, lagning vid handtag, glasinsatsen sannolikt senare om med något mindre diam än silverkannan.