STOLAR, 6 st. Sengustaviansk provins, 1800-tal.
Snarlika, 3+2+1. Vitmålade. 3 st med fast stoppad sits. 3 st med löstagbar stoppad sits. Genombruten spjälad rygg. Kopplade ben.
Slitage. Senare kompletterade, lagade. Senare bemålade. Senare klädsel. Maskstunget. Saknar vissa detaljer.