Rektangulärt med vit marmorskiva, guldbronserat på fyra kannelerade nedåt avsmalnande ben, infällda fält med pastellagedekor. Längd 92, bredd 42, höjd 81 cm.
Slitage, senare guldbronsering, smärre dekorlagning och mindre flagor samt dekorskador, kompletterat med bla senare skiva. Sargen invändigt förstärkt.