Gustaviansk. Invändigt förgylld. Oval form, på oval fot. På livet antikiserande medaljonger. Handtag med pärlstavsband. Längd ca 17cm, höjd ca 12 cm. Med gåvgravyr undantill.
Slitage, enstaka repor. Bas med skada.