Delvis fanerat i alm, intarsiadekor. Kopplad benställning med skuren dekor. Ett par skåpsdörrar med bakomliggande hyll- respektive lådinredning. Bredd 107, djup 43, höjd 127 cm. Nyckel finns.
Bruksslitage, repor, ett stötmärke på skivan mot bakstycket till.