Gräddkanna, sockerskål och kaffekanna med lock med knopp, godronnerade med uppsvängd hänkel. Höjd 7 - 22 cm. Kaffekanna med otydlig årsstämpel.
Bruksslitage, repor. Kaffekanna med gravyr. Del till kaffekannans hänkel saknas.