Ek. Tre lådor i sarg samt tre lådor i vardera hurts. Beslag av mässing. Baksida dekorerad med lådfronter. Infälld och präglad skinnklädd skrivskiva. Längd 126. Bredd 64. Höjd 74 cm.
Slitage. Repor och märken. Sprickor. Skiva med fläckar och tryckmärken. Nyckel saknas.