Mahognyfanerat, ovalt, med bred sarg och en låda, fyra svängda ben avslutade med förgyllda lejontassar på oval sockel. Längd 178, bredd 114, höjd 78.
Slitage, enstaka repor, enstaka listbortfall och smärre sprickor.