Mahogny. Skuren dekor. Uppsats med lådor, fack, dörr samt lönnfack. Två lådor i sarg.Skrivskiva klädd med grön skinnimitation Svängda ben med kulklofötter. Längd 106, bredd 67, höjd 106. (skrivhöjd 79 cm).
Bruksslitage. Ett draghandtag saknas. Löst sittande dekorlister. Märken och repor.