Modern Art & Design 660
Huutokauppa: 19.−20. marraskuuta 2024
Important Winter Sale 661
Huutokauppa: 11.−13. joulukuuta 2024

BYRÅ, bemålad och klädd i tyg "Anakreon", av Josef Frank för Firma Svenskt tenn. 1950-60-tal.

Ursprungligen mahognyfanerad. Bemålad i svart. 5 lådor klädda med tyget "Anakreon" av Josef Frank för Firma Svenskt tenn och, pärlspikning och draghandtag av mässing. Höjd 98, längd 67, bredd 31 cm. Nyckel finns.

Senare bemålad, renoverad och klädd med tyg.

Lähtöhinta
4 000 SEK