Cognacsfärgat läder, fyrdelad profilerad centralfot av aluminium, foten stämplad FH made in Denmark 520020.
Omklädd, smärre bruksslitage och fläckar.
Modellen formgiven år 1958 till inredningen av SAS Royal Hotel, Köpenhamn.