Trä, tyg och plast. Trappa innehållande 12 stycken Nissar med namnskyltar. Nisse Munter - Lyser upp den mörkaste vrå, Nisse Tidén - Ser till att allt blir klart i tid, Nisse Gottberg - Gillar allt som smakar gott, Nisse Starck - Vår alldeles egen muskelknutte, Nisse Pedant - Rent hus fixas lått, Nisse Boxman - Ordning och reda, Nisse Flygare - När vingar behövs, Nisse Snark - Sover djupast av oss alla, Nisse Java - FIxar fika, Nisse Depp - En tår när vatten behövs, Nisse Lööw - Kramar allt och alla, Nisse Långben - Han är alltid högst upp. Trappans bredd 240, djup 56, höjd 55. Nissarnas höjd 40-140 cm vardera. Medföljande banderoll.
Namnetiketter och banderoll medföljer. Obs! Detta föremål visas fram till och med den 25 januari i Ljusgården på Nordiska Kompaniet Hamngatan 18 Stockholm. Utlämning sker som vanligt hos Bukowskis Market.
Smärre slitage. Enstaka mindre skador.
Nordiska Kompaniets julskyltning 2014.
Intäkterna från auktionen skänks oavkortat till Läkare utan gränser.