LEONARD HENRIK ROOS AF HJELMSÄTER, tillskriven, miniatyrporträtt i akvarell, osignerad, 1800-tal.
Runt porträtt av man i turban, diam 6,5, kvadratisk svärtad träram, 14 x 15 cm.
Slitage, ej examinerad ur ram.