Avsmalnande form, rundade krön med snäckformation. Lampetterna med varsin svängd ljushållare. Höjd ca 36 - 49 cm.
Slitage. Märken, repor. Ställvis anlupet glas. Den ena lampetten med skadat fäste till ljushållare samt lagat krön.