BORDSLAMPA, brons och marmor, art déco, 1900-talets första hälft.
Dekor av fasan. Rund kupa med förgylld dekor. Sockel av marmor. Längd 35. Höjd 13 cm.
Ej funktionsstestad. Något anlupen metall. Kupa med spricka. Något mindre nagg. Repor.