PASTEJFORM med lock. Lergods. Empire, 1800-talets andra kvartal.
Oval form. Lock med applicerad dekor av blomknopp och bladslinga. Skål med reliefdekor av lagergirland ohc rosett. Otydlig ristad signatur i godset. Höjd 13, längd 24 cm.
Slitage. Locket med kantnagg.
Onko sinulla vastaava esine jonka haluat arvioituttaa?