Rektangulärt i guldförgylld ram. Olja på plåt föreställande kyrka, skepp och figurer i landskap. 29x42 cm. Nyckel finns.
Slitage. Förgyllningen med bortfall. Ej funktionstestad. En väderkvarnsvinge saknas.