SPEGEL, Sverige, Empire, 1800-talets första hälft.
Förgylld och bronserad. Tympanonformat krön med dekor av bl.a lyra i lunett, tudelat glas med flankerande pilastrar. Höjd ca 179 cm, bredd ca 84 cm.
Slitage. Fläckar, färgbortfall, ställvis sliten förgyllning. Materialbortfall och sprickor i kröndekor, lösa delar medföljer. Renoverad med senare glas.