Målad och bronserad. Fast stoppad rygg och sits, klädda gavlar. Skuren dekor av egyptiserande motiv, rygg med nollgaller. Överkragade kannelerade ben. Längd 144 cm.
Slitage, repor och märken. Färgbortfall. Klädsel med fläckar. Något lösa kantband.
Onko sinulla vastaava esine jonka haluat arvioituttaa?