Fanerat i olika träslag. Skåpsdörrar med intarsiadekor av Göteborgsmotiv. På benställning. Invändigt låd- och hyllinredning. Längd 90 cm, bredd 40 cm, höjd 124 cm. Nyckel finns.
Bruksslitage. Invändigt mindre renoverat och kompletterat. Märken och krackelyrer. Mindre fanerbortfall. En skåpsdörr med lagning.