Målat trä. Svärtade handtag. Tvådelat. Överdel och underdel med skåpsdörrar och bakomliggande hyllinredning. Mittparti med sex lådor samt fack. Längd 132 cm, bredd 52 cm, höjd 200 cm. Nyckel finns.
Bruksslitage. Färgbortfall, skador och sprickor. Fläckar. Renoverat och kompletterat, senare målning och hyllplan.