En av metall, märkt Lindells. Längd 45. Höjd 40 cm. En med stomme av mässing på sockel av trä. Längd 48. Höjd 41 cm. Med diverse vikter.
Ej funktionstestade. Bruksslitage. Skador. Repor och märken.