MORTEL MED STÖT, mässing, 1700/1800 tal.

Med handtag. Höjd ca 23 cm, längd på stöt ca 36 cm.

Kraftigt slitage. Bristningar.

Alkuperä - Provenienssi

Enligt uppgift kommer ifrån Dynäs Herrgård.

Lähtöhinta
2 500 SEK