Delvis genombruten med uppsvängda hänklar och lock. Dekor av mansprofil. På kvadratisk sockel med kulfötter. Höjd 17 cm.
Bruksslitage. Mindre lagningar, smärre bristning och bucklor. Något skeva hänklar. Insats och sked saknas.