Chamotterat lergods. Cylinderformad med inpressad dekor av blommor och hjärtan. Glaserad i brunt och vitbeige. Signerad B.056/38 AG och etikettmärkt BERGBOMS. Lampskärm i orange tyg. Höjd exklusive lampskärm 44 cm.
Obetydlig överglaserad tillverkningsnagg på fotringens insida. Skärmen med smärre fläckar och tryckskada.