BORDSLAMPA, Bitossi, Italien, saluförd av Bergboms. 1960-tal.

Chamotterat lergods. Cylinderformad med inpressad dekor av blommor och hjärtan. Glaserad i brunt och vitbeige. Signerad B.056/38 AG och etikettmärkt BERGBOMS. Lampskärm i orange tyg. Höjd exklusive lampskärm 44 cm.

Obetydlig överglaserad tillverkningsnagg på fotringens insida. Skärmen med smärre fläckar och tryckskada.

Lähtöhinta
2 000 SEK