Rund form, rund bas, fanerat med valnöt, bakomliggande hyllplan, marmor skiva, höjd ca 73 cm, diameter ca 40 cm.
Defekt till en av dörrarna så att den inte stänger ordentlig. Några repor och ytslitage, faneskador, marmor skivan med några repor, sprickor och nagg till basen, skador till livet.