VITRINSKÅP, barockstil, Holland, sent 1800-tal.
Fanerat i valnöt och mahogny, med intarsia. Svängd konturerad form, snedställda hörn. Överstycke med skuren skulpterad dekor av bl.a akantus, dörrpar samt sidostycken med spröjs och klarglas, inredning med hyllplan klädd i röd sammet, underdel med två utdragbara lådor, claw-on-ball-fötter i front. Beslag i mässing. Längd ca 209 cm, djup ca 48 cm, höjd ca 245 cm.
Slitage. Fanerskador, bortfall. Limrester. Märken, rispor. Torrsprickor. Renoverat och kompletterat. Två spruckna glas. Bakstycket med bortfall och sprickor. Trol utbytta beslag. Nyckel saknas.