VAS, Edward Hald, Orrefors, 1948. "Fiskgraal".
Ovoid med dekor av fiskar och sjögräs i celadongrönt, rödbrunt och grått. Signerad Orrefors Sweden Graal nr: 1249 B (1948) Edward Hald (egenhändig namnteckning). Höjd 15 cm.
Invändig beläggning. Repor. Gåvogravyr runt basen.