Fanerat i mahogny. Tvådelat samt vertikalt delbar överdel. Överdel med glasade skåpsdörrar och spröjs. Bakomliggande hyllinredning. Underdel med skåpsdörrar och bakomliggande hyll- och lådinredning. Längd 157 cm, bredd 48 cm, höjd 245 cm. Nyckel finns.
Bruksslitage. Märken, repor och fläckar. Ställvis blekt. Sprickor, skador och lagningar. Något skevt i hyllkonstruktionen. Renoverat och kompletterat. Lösa delar medföljer.