Mahognyfanerat, delvis mörkbetsat. Svängd form. Tvådelat. Överdel med vitrin, i mitten dörr. Nedtill tre svängda lådor. Metallbeslag. Bredd 130, djup 50, höjd 206 cm. Nyckel finns.
Slitage, smärre skador, sprickor och fanérskador, repor.