Urhus av mässing uppburen av fyra kolonner i sten på kvadratisk stensockel. Urhuset krönt av fackla, pilkoger och lagerkrans. Urtavla med arabiska siffror. Pendel medföljer. Längd 23, höjd 42 cm. Nyckel finns.
Ytslitage, nagg, sprickor och lagningar. Ej funktionstestad. Hål på tyg på urhusets bakstycke.