Med lock. Oval, på "clow on ball" fötter, rikt driven dekor, lock med kulor samt parställda hänklar i form av fågelhuvuden. Längd 33,5 cm, bredd 18 cm, höjd 17 cm.
Minnesinskriptioner.
Slitage. Repor.