STRÖSOCKERSKED, silver. Olof Yttraeus, Uppsala 1794. Vikt ca 65 cm.
Gustaviansk. Svenska modellen. Bladet med graverad dekor av bl a stjärna. Spår av invändig förgyllning. Längd 19,5 cm.
Slitage. Monogramgravyr på skaftets baksida.