Dekor av grön bård. 12 mattallrikar, 12 djupa tallrikar, 12 entrétallrikar, 12 assietter, 4 uppläggningsfat, 3 skålar, terrin med fat, såsskål, såssnipa samt kanna. Mattallrikarnas diameter 24 cm. Terrinens längd 37 cm.
Mindre bruksslitage. Såsskål med nagg på fotring. Terrinen saknar lock.