Fanerad med valnöt. Nedfällbar skrivklaff med bakomliggande skrivinredning. Fem lådor under skrivklaff. Beslag av mässing. Bredd 113. Djup 60. Höjd 108 cm. Nyckel finns.
Fanerskador, sprickor. Repor och märken. Torrspricka i bl a skrivklaff. Delvis senare sockel.