Målat trä. Rak form med lunettformat krön. Dekor av bl a pärlstav och parställda änglafigurer. Etikettmärkt. Mått 163x65 cm.
Sedvanligt ytslitage, några skador med bortfall, sprickor. Renoverad och kompletterad med senare glas. Mindre spår av skadedjur.