Rak form, läderklädda karmar och sidor. Spikhäftad. Stoppad sits klädd i grönt tyg. Längd 150, höjd 110 cm.
Slitage, skador, lagningar, klädseln med fläckar och hål. Klädsel på ryggdynan och ryggkrönet saknas.