CHRISTIAN BERG, skulptur, blankpolerad brons, signerad C.B, numrerad EX. 4 undertill, komponerad 1961.
"Trädformer". Höjd 45cm. Monterad på träsockel, total höjd 53cm. Gjutarstämpel E. Pettersson fud.
Repor. Sockel med slitage.
Torvald Berg, "Christian", jfr bild kat nr 104, sid 196.