SKÄNK, Karl Johan, 1800-talets första hälft.
Fanerad i björk. Skiva med gallerkant. Två lådor. Skåpsdörrar med bakomliggande hyllplan. Bredd 111, djup 49, höjd 119cm. Nyckel finns.
Bruksslitage. Repor. Märken. Vänster låda går ej att låsa. Kompletterad.