Fanerat i teak. Ben i lackerad metall. Två lådor och två fack. En utdragbar skrivskiva. Längd 95 cm, bredd 40 cm, höjd 72 cm.
Bruksslitage. Fanerbortfall på kortsida. Senare ytbehandling.