Närmast klotformad med utvidgande mynning. Ristad dekor av djur och fåglar och bårder. Glaserad i grönt, brunt och vitt. Tygbeklätt schatull medföljer. Höjd 13,5, diameter 11 cm.
Slitage. Krakelerad glasyr.