Binocular Periscopic A.F.V., serienr P.8.9766 1957., höjd 31 cm, gasmasksfodral märkt Birger Carlsson & Co, en mask märkt 1940.
Ej genomgången, fodral med slitage och skador, gasmask med bruksslitage och skador.