STEKFAT samt URNA MED LOCK, porslin, Kina, 1700-tal respektive 1700/1800-tal.

Stekfat med dekor i famillle rosefärger av påfåglar i blommande trädgård. Längd 37 cm. Urna med polykromblomsterdekor. Höjd 13 cm.

Bruksslitage, mindre nagg och visst färgbortfall. Fat med lagningar. Urna med spricka. Locka med avslag.

Lähtöhinta
2 000 SEK