VAS, art déco, förkromad metall, Elie Mardini, 1900-talets första hälft.
Avsmalnade form. Uppsvängda hänklar. Sockel av marmor. Märkt med etikett. Höjd 35 cm.
Mindre bruksslitage. Några repor och fläckar.