Stomme i vitmetall och glascylindrar i formpressat glas. Nio lamphållare. Höjd ca 40, längd ca 60 cm.
Slitage. Vissa kupor med nagg. Ej funktionstestad. Metallen kraftigt fläckad med vit färg.