Häst med rikligt dekorerade seldon och sadeltäcke. Fritt hängande stigbyglar och tömmar. Huvudet krönt av påfågel. Stämplad 925. Höjd 43 cm, längd 40 cm.
Slitage. Påfågelkrön sitter löst. Troligen fylld.