BERGERE, rokokostil, 1900-talets början.
Stomme i betsat trä, skuren dekor av bl.a akantus, fast stoppning samt stoppad sittplymå i växtmönstrad textil, svängda ben med volutavslut.
Slitage. Märken. Ställvis nött och blekt klädsel.