Skuren dekor av bladverk. Senare målning och bronsering. Konsolbord med skiva av vit marmor. Konsolbordets bredd 77. Djup 36. Höjd 80 cm. Spegelns bredd 75. Höjd 176 cm. Total höjd 256 cm.
Sprickor. Lagningar. Färgbortfall. Del av dekor saknas. Slitage, repor och märken.