STOLAR 11+1, sengustavianska, 1800-talets början.
Rak form, genombruten rygg med vertikala spjälor. Kopplade ben i h-kryss. Dekor av bronserade detaljer. En av stolarna avviker, denna är högre samt med bland annat bredare rygg.
Slitage, repor och märken/enstaka stötmärken. Mindre renoverade och kompletterade, bland annat senare bemålade samt förstärkningar.
Presteruds Herrgård, Kristinehamn, Värmland. Tillverkades i samband med att gården övertogs av Carl David Löthner 1811.